Ağız Hijyeni
Ağız Hijyeni

Ağız Hijyeni

 

Ağız Hijyeni için neler yapılmalı?

 


Kişilerin ağız hijyenini sağlaması, yalnızca diş ve diş eti bakımı için değil, aynı zamanda genel sağlığın korunmasının sağlanması bakımından da oldukça önemli bir konudur.


Bu anlamda kişiler doğru ağız bakımı teknikleri konusunda bilgi sahibi olarak ağız hijyeni konusunda tam koruma sağlayabilir.

 

 


Ağız Bakım Teknikleri nelerdir?

 


İlk olarak ağız bakım uygulamalarındaki amacın diş plağını ortadan kaldırmak olduğu kavranmalıdır. Bu anlamda kişiler, ağız ve diş yapısını göz önünde bulundurarak kendine en uygun diş fırçasını, diş ipini, diş arası fırçalarını ve ağız bakım sularını seçmelidir.


Doğru fırçalama yöntemiyle yapılacak olan düzenli diş fırçalaması ve diğer ağız hijyeni bakım araçlarıyla diş ve diş etleri sağlığı açısından tam bakım sağlamak mümkündür.

 

 

 

 

Ağız hijyenini sağlamak için çok çeşitli araçlar bulunur:

 


1. Diş Fırçası: Sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce olmak üzere günde iki defa dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Diş fırçalamanın amacı, tüm dişlerin ön-arka ve çiğneme yüzeylerinde biriken plağın etkili bir şekilde uzaklaştırılmasıdır.


2. Diş İpi: Diş fırçalaları, dişlerin ara yüzlerine giremediği için, bu alanların temizliğinde yetersiz kalmaktadır. Dişlerin ara yüzlerinin temizlenmemesi ise uzun vadede ara yüz çürüklerine sebep olmaktadır. Diş ipi ile dişlerin ara yüzlerine rahatlıkla girilmekte ve böylece dişlerin arasındaki plak ve gıda uzaklaştırılabilmektedir. Günde bir defa kullanılmalıdır.

 

 

 


3. Diş Arası Fırçalar (Ara Yüz Fırçaları): Diş arası fırçaları, daha çok diş eti çekilmesi olan hastalarda tavsiye edilir. Küçük fırça demetleri şeklindedir. Bir yandan dişlerin arasındaki plağın ve gıdaların uzaklaştırılmasını sağlarken, diğer yandan diş etlerine masaj yaparak bu alanlardaki kan dolaşımını arttırır. Böylece, diş eti çekilmesini yavaşlatır.


4. Dil Fırçası: Diş ve diş etleri için zararlı bakteriler dil yüzeyinde de birikirler. Bu nedenle diş fırçalaması sonrası dilin de fırçalanması gerekir. Ancak dilin yüzeyinin çok hassas olması  nedeniyle dil yüzeyini temizleyen özel fırçalar kullanılmalıdır.

 

 

 

 

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014